Blog

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa ślubnego? Kilka wskazówek dla zakochanych Par.

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Wspomnienia zamknięte w fotografii mogą być piękną pamiątka z Waszego ślubu. Aby zdjęcia nie wylądowały jednak na dnie szuflady, musicie znaleźć fotografa, który zna się na rzeczy. Na pozór zadanie wydaje się łatwe – ofert przecież nie brakuje. Pamiętajcie jednak, że każdy fotograf ma swój własny styl, a efekt jego pracy poznacie dopiero po uroczystości. Podpowiemy Wam, od czego zacząć poszukiwania i na co warto zwrócić uwagę. Poniżej kilka dosłownie zagadnień – oczywiście jest ich w rzeczywistości o wiele więcej.


Poszukiwany, poszukiwana!

Szukanie ślubnego fotografa rozpocznijcie od rozpytania znajomych – zadowolony klient to w końcu najlepsza rekomendacja. Może ktoś z rodziny lub grona Waszych przyjaciół miał do czynienia ze świetnym fotografem? Albo wręcz przeciwnie – być może dowiecie się, kogo lepiej unikać. Taki wewnętrzny wywiad to również świetna okazja, by efekt pracy fotografa zobaczyć na żywo, poznać jego styl i dowiedzieć się, jak przebiegała współpraca.

Portfolio prawdę Ci powie

Dorobek fotografa możecie także poznać, przeglądając jego portfolio. W dobie Internetu macie ułatwione zadanie – nie z każdym musicie umawiać się osobiście. Zdecydowana większość fotografów prowadzi strony internetowe, na których prezentują swoje dzieła.

Przeglądając, zwróćcie uwagę na ilość zdjęć. Jest ich tylko kilka, a na wszystkich widzicie te same twarze? Może to być znak, że ta osoba dopiero rozpoczyna swoją przygodę z fotografią. Jeśli zdjęcia się Wam spodobają, lecz obawiacie się braku doświadczenia, skontaktujcie się z fotografem i poproście o dodatkową próbkę jego umiejętności. Nie skreślajcie nowicjuszy, w końcu każdy kiedyś zaczynał. A świeże spojrzenie może dać ciekawe i nowatorskie ujęcia.

Oglądając portfolio, uważajcie też na efekty komputerowe, które bywają bardzo złudne. Poza tym awangardowe rozwiązania są modne jedynie przez chwilę. Coś, co dziś wydaje się oryginalne, za kilka lat może kojarzyć się z kiczem. Każdy dobry fotograf powinien zaproponować Wam kilka klasycznych ujęć, które nigdy nie wychodzą z mody. Takich też szukajcie w jego portfolio.


Dogodny termin na wagę złota

Dobrego fotografa poznacie także po jego kalendarzu. Ci, którzy są rozchwytywani, mają terminy zajęte na wiele miesięcy do przodu. Czasem ich usługi rezerwuje się nawet z wyprzedzeniem 2-3 lat, zwłaszcza w przypadku letnich miesięcy, które uchodzą za sezon ślubny. Nie warto więc zwlekać z wyborem fotografa, bo może się okazać, że wszyscy są już zajęci, a nam zostanie wujek Janusz i jego lustrzanka.


Twarzą w twarz

Miejcie na uwadze, że żaden fotograf nie zarezerwuje dla nas terminu „na słowo”. Rozmowa telefoniczna lub mail nie wystarczą, musicie spotkać się z nim osobiście. Spotkanie twarzą w twarz daje możliwość poznania się. Fotograf będzie Wam przecież towarzyszył w tym najważniejszym dniu – będzie w urzędzie, w kościele i na sali weselnej. Jego zachowanie, maniery, a nawet strój mają więc duże znaczenie.

Zwróćcie też uwagę na miejsce spotkania. Większość fotografów wybiera własne biuro lub proponuje pobliską restaurację. Jeśli zostaniecie zaproszeni do miejsca, które nie sprawia wrażenia profesjonalnego, można wnioskować, że ten raczej nie zajmuje się fotografią zawodowo, a traktuje ją jedynie jako zajęcie, na którym można dorobić. Prawdopodobnie nie poświęci też zbyt wiele czasu na staranną obróbkę Waszych zdjęć.


 

Gdy już wybierzecie fotografa, który będzie Wam towarzyszył w dniu ślubu, pamiętajcie o podpisaniu umowy. Ustalcie w niej wszystkie aspekty współpracy i określcie cenę. Możecie też skontaktować się z nim na tydzień przed uroczystością i przypomnieć o terminie – tak na wszelki wypadek.

To w końcu artysta z głową w chmurach.