Blog

Fotografia reportażowa, czyli najważniejsze są momenty | Photo reportage and the most important moments

W pracy fotografa ślubnego jedną z najważniejszych umiejętności jest umiejętność bycia w odpowiednim  miejscu o odpowiednim czasie.

Łapanie momentów jest kluczową umiejętnością, którą można rozwijać. Doświadczenie oczywiście pomaga przewidywać sceny i przygotować się do zdarzenia. Poniżej chciałbym podzielić się z Wami kilkoma przemyśleniami z zakresu reporterskiej fotografii ślubnej.

Kluczowe momenty, które powinny zostać uwiecznione w dobrze przygotowanym reportażu ślubnym


 1. Przygotowania – Panny Młode często obawiają się, iż podczas przygotowań nie będą wyglądać atrakcyjnie. Nic bardziej mylnego – umiejętnie "uchwycona" kobieta przed przygotowaniami może nadal wyglądać atrakcyjnie. Wyzwaniem dla fotografa jest sfotografowanie jej w odpowiedniej pozycji i z "dobrej" perspektywy.
 2. Przygotowania – czasami wśród widzów pojawia się czworonożna pociecha, która również bacznie obserwuje poczynania swojej Pani. Jeśli fotograf ma trochę szczęścia i wyczuje moment – można zwierzaka "wpleść" w scenę przygotować Pani Młodej.
 3. Przygotowania – w niektórych regionach Polski istnieje tradycja wkładania pieniędzy w but Pani Młodej. Nie jest to powszechna tradycja, niemniej warto ją uwiecznić. Fotograf ma na to kilka sekund, gdyż samo wkładanie banknotu w but trwa moment. Potrzebne jest szybkie oko i szyki AF (auto focus), aby nie przegapić sceny.
 4. Biżuteria – podczas tego momentu nie tyle ważny jest sam kolczyk, co reakcja otoczenia na zmieniającą się Pannę Młodą. Reakcja rodziny nieraz mówi o wiele więcej, niż najpiękniejsze zbliżenie samej biżuterii.
 5. Kościół – Msza Święta niewątpliwie obfituje w statyczne elementy i chwile. Niemniej nie wszystko jest wyreżyserowane. Reakcje Młodych na emocje i słowa księdza bywają różne. Czasem pocałunek po przysiędze zastępuje tysiące słów. Fotograf ma tylko jedną szansę, żeby nie przegapić tego "słodkiego" momentu. Jeśli ksiądz również cieszy się wraz z Parą – automatycznie staje się integralną częścią ujęcia.
 6. Obrączki – podczas zakładania obrączek fotograf musi określić się z jakiej perspektywy chce uchwycić moment. Szeroki plan (reporterski), czy wąskie skadrowanie na same dłonie. Jeśli fotograf pracuje na 2 body i ma na to czas – może spróbować sfotografować dwie te sceny jedna po drugiej. Ważne, aby trafić w punkt. Dubla nie będzie…
 7. Spojrzenie – zestresowana Para często zapomina o ludziach, którzy jak zaczarowani wpatrzeni są Parę. Niemniej, podczas Mszy Świętej fotograf może upolować kilka ujęć, kiedy Para obdarza się spojrzeniem. Spojrzeniem, które wyraża prawdziwą miłość i szczere emocje. Nigdy potem fotograf nie zobaczy już "tego konkretnego" pierwszego spojrzenia.
 8. Kwiaty i radość – rzucanie cukierkami i kwiatami jest długo oczekiwaną chwilą. Szeroki kąt zapewni dostateczne widzenie sceny i nawet gdy inni goście wbiegną przed Parę, zdjęcie nabierze tylko jeszcze kolorytu. "Rzucanie" jest jednym z trudniejszych momentów dnia ślubu. Łatwo popełnić błąd. Fotograf musi szybko podejmować decyzję w zakresie czasu naświetlania, światła, przesłony oraz samej sceny…
 9. Powitanie – podczas powitań jest nieco więcej czasu na robienie zdjęć. Krótkie chwile to np. wnoszenie Pani Młodej przez próg lub tłuczenie kieliszków. Tych scen nie da się powtórzyć.
 10. Tańce i toasty – to z pewnością chwile, który pojawiają się często na weselu. Fotograf ma czas na ułożenie sobie w głowie kilku perspektyw. W tym czasie nadarza się okazja na rejestrowanie momentów z kilku miejsc i w różnorodny sposób.
 11. Pierwszy taniec – no cóż. Jak sama nazwa podpowiada… Pierwszy taniec nie zdarza się drugi raz.
 12. Taniec i ruch – trzeba wprawy i szybkiego oka, aby atrakcyjnie uchwycić moment i połączyć emocje, ruch oraz piękno sceny. Często ostrość schodzi na drugi plan i ujęcie cechuje się obrazem i momentem.
 13. Taniec – jest dużo ruchu, wiele piosenek, wiele pocałunków. Jednak zdarzają się ujęcia, bądź reakcje gości, które pojawiają się i znikają niemal w tym samym momencie. Podnoszenie Młodej w górę trwało 3-5 sekund. Jeśli nie będziesz gotowy – przegapisz ujęcie lub nie zdążysz zarejestrować sceny.
 14. Oczepiny – wiemy, że są. Ale nigdy nie wiemy jak do końca będą przebiegać i kiedy Młoda zdecyduje się na rzucenie welonem lub wiązanką kwiatów. Początkujący fotografowie mają wiele problemów ze złapaniem tego momentu. Nieraz czuję się z aparatem w dłoniach jak żołnierz obserwujący poczynania "wroga", aby nacisnąć… spust migawki.
 15. Rzucanie krawatem – obserwując zachowanie Młodego czasem warto spojrzeć w bok. Reakcja Panów czekających na rzut bywa bezcenna. Szkoda przegapić tę chwilę…
 16. Zabawa – te chwile zdarzają się już w środku nocy. Zabawa, krzyki i biegi… nie zawsze się zdarzają. Nie wszystkie Pary decydują się na tego typu zabawę. Ale jeśli już emocje biorą górę – bądź gotów. Goście zwykle walczą o laur zwycięstwa.
 17. Jedzenie i zabawa – moja rada: krąż wkoło Młodych. Obserwuj. Nigdy nie wiesz, kiedy ktoś podniesie toast lub kiedy wybuchnie głośne "Sto lat". Nie każda zabawa wygląda tak samo. Warto uwiecznić moment…