Blog

Sesja plenerowa w Wenecji, czyli fotograficzny plener ślubny i romantyczna Wenecja.

Kilka przemyśleń i fotograficznych wskazówek dla tych, którym marzy się fotograficzna sesja plenerowa w Wenecji, czyli plener ślubny i romantyczna Wenecja.

Ślubna sesja w Wenecji, czyli idealne miejsce na ślubną sesję plenerową

Bez dwóch zdań to jedno z najbardziej bajecznych miast na świecie. Ale do pleneru trzeba się przygotować, żeby jak najlepiej wykorzystać czas i trzymać wydatki na bezpiecznym poziomie. Znam Wenecję dobrze i moim zdaniem zaznaczony na czerwono obszar to ciekawsze fotograficznie część tego miasta. Oczywiście mogą zdarzyć się ciekawe uliczki, czy zakątki w pozostałej części, ale myślę, że obszary zaznaczone mają większy potencjał fotograficzny. Gdybym miał nieograniczone zasoby i środki, najchętniej spędziłbym z parą młodą w Wenecji kilka dni. Oczywiście można fotografować tylko przez parę godzin, ale żeby wykorzystać potencjał tego magicznego miejsca, warto przeznaczyć kilka dni na ślubny plener w Wenecji. Tylko kto może sobie na to pozwolić..? Marzenie fotografa ślubnego...Ale wszystko jest możliwe! Kupno biletów lotniczych z Polski do Wenecji jest nieskomplikowane i można naprawdę w bardzo dobrej cenie dolecieć do Włoch nie tylko tanimi liniami lotniczymi. Jeśli po wylądowaniu para młoda i fotograf muszą dźwigać ciężkie walizki, warto skorzystać z wodnych taksówek. Są one nieco droższe, ale ten kawałek podróży z bagażami będzie z pewnością mniej męczący. Można oczywiście także w inny sposób dostać się do samej Wenecji, ale sposób podróżowania zależy w głównej mierze od zasobności portfela.


Mapa Wenecji - najlepsze miejsca na plener ślubny

 

Hotele nie należą do najtańszych, więc warto monitorować wcześniej dostępność hoteli lub apartamentów (co będzie z pewnością tańszą opcją) i dokonać rezerwacji, gdy pojawi się ciekawa promocja. Rozbieżność cenowa za noclegi w Wenecji jest ogromna. Po samej Wenecji można poruszać się oczywiście pieszo, przy czym na wyspę Murano (lub Burano) najtaniej i najsprawniej dostać się wodną taksówką (m.i. linia 4.2). Najrozsądniej zainwestować w całodzienny bilet ACTV (www.venicelink.com/en/actv-24h-travel-card), bo wówczas swobodnie można podróżować pomiędzy Murano, a Wenecją, ale także po samej Wenecji po powrocie z Murano. Murano jest o wiele trudniejszym obszarem do fotografowania, bowiem jest tu o wiele więcej otwartych przestrzeni, a ostre słońca niemal w każdym zakątku nie ułatwia pracy fotografowi. Niewątpliwym plusem jest fakt, że boczne uliczki na wyspie Murano są niemal puste, tak więc nie ma problemów podczas fotografowania z tłumami turystów. Wyspy oraz sama Wenecja pozwala tworzyć kadry przy różnych ogniskowych. Gdybym miał do plecaka włożyć kilka obiektywów, na sesję w Wenecji wziąłbym następujące szkła:

- NIKKOR 70-200 MM F/2.8E FL ED VR

- NIKKOR MICRO 105 MM F/2.8

- NIKKOR 35 MM F/1.4

- NIKKOR 14-24 MM F/2.8

- NIKKOR 50 MM F/1.4.

W połączeniu z dwoma aparatami Nikon D5 nie ma właściwie limitów technologicznych. Przy otwartym sercu na miłość pary i światło, każdy kadr jest możliwy. Szerokich ogniskowych użyłbym przy spokojniejszej scenerii, podczas gdy zakres 70-200 mm wykorzystywałbym do ujęć portretowych.

Ślubna sesja plenerowa w Wenecji - kilka podpowiedzi i wskazówek


Chciałbym pokazać Wam kilka zdjęć, które są bezpośrednio zdjęciami "z aparatu", bez edycji, bez post produkcji. Nie poddaję ich edycji, abyście mogli zobaczyć kolory i klimat magicznej Wenecji. Zrobione zostały o godz. 05:00 w pobliżu i na samym Placu Św. Marka, który za dnia jest pełen turystów i nie ma niemal możliwości na piękny kadr z szeroką ogniskową. Po drugie włoskie słońce nie ułatwia pracy i fotografowanie o poranku lub późnym popołudniem ułatwia uzyskanie romantycznych ujęć. Pamiętam po raz pierwszy moje emocje, kiedy zobaczyłem Wenecję. To było coś wspaniałego. Niewiele jest podobnych miejsc na świecie. Wenecja to bardzo romantyczne miejsce i to idealny pomysł na ślubne kadry. Mogę także uspokoić, że nie trzeba wynajmować gondoli, aby uzyskać wenecki klimat. Wystarczy otworzyć serce i poświęcić czas na wspólny spacer z parą. Wynajęcie gondoli to koszt ok. 80-100 EUR. Bardzo trudno będzie wypożyczyć gondolę na parę minut, bowiem lokalni gondolierzy polują na tradycyjnych turystów. Jeśli zatem para młoda marzy o ujęciach na gondoli, trzeba pamiętać o tym wydatku. Płynąc gondolą trzeba także zmierzyć się ze zmieniającym szybko światłem, ale to już zadanie dla fotografa ślubnego.

W Wenecji można także udać się na taras widokowy w Fontego dei Tedeschi, gdzie rozciąga się wspaniały widok na Grand Canal. Aby móc podziwiać zapierającą w piersiach architekturę Wenecji trzeba najpierw zamówić darmowy bilet poprzez stronę internetową Fontego dei Tedeschi. Najlepiej zrobić to parę dni wcześniej. Wejście na taras trwa maksymalnie 15 minut, ale jest duża szansa, że uda się zrobić parę ujęć z Wenecją w tle. Barierka co prawda jest wysoka, ale dla fotografów, którzy lubią szerokie ogniskowe miejsce jest nietuzinkowe. Czas 15 minut jest skrupulatnie przestrzegany przez ochronę budynku, bowiem w kolejce czekają kolejni zwiedzający.

Plac Świętego Marka Wenecja

Wenecja wieczorem

Sesja na Placu Św. Marka

Wenecja gondole

Zdjęcie z Wenecji

Wieczorowa sesja w Wenecji

Sesja fotograficzna w Wenecji

Wenecja nocą

Zdjęcie z Wenecji

Sesja plenerowa w Wenecji

Wenecja nocą

Wenecja sesja zdjęcia

Wenecja sesja plenerowa

Wenecja sesja zdjęciowa

Wenecja sesja zdjęciowa wieczorem

sesja Wenecja wieczorem


sesja zdjęciowa Wenecja noc


sesja plenerowa w Wenecji nocą


Wenecja - sesja plenerowa


Wenecja - wieczorna sesja zdjęciowa


fotograf śubny w Wenecji

 

Jak widzicie jest pięknie. Przy czym w środku dnia trudniej o romantyzm. Trudno będzie zrealizować ślubny plener ślubny o poranku, bo trudno będzie zorganizować fryzjera i makijaż przed sesją, ale wszystko jest możliwe. O wiele wygodniej będzie fotografować w tej lokalizacji wieczorem. Przy czym nie ma się czym stresować, Wkoło Placu Św. Marka jest wiele pięknych uliczek i lokalizacji. Architektura Wenecji ścina z nóg, jest oceanem kadrów. Tak więc jeśli nie uda się dotrzeć do magicznego placu, nie się nie dzieje. Poniżej kilka ujęć, które mimochodem stworzyłem po drodze. Sami zobaczcie, jakiej magii możecie doświadczyć spacerując po Wenecji. Drzwi, ściany, kolory, klimat - wszystko pomaga zrealizować romantyczny ślubny plener fotograficzny w Wenecji. Zresztą sami zobaczcie... Ale zanim zaczniecie przeglądać zdjęcia, gdybym mógł planować, najchętniej spędziłbym z parą młodą 3 dni. Taaak, 3 dni. Chociaż, wiem, że zwykle taka sesje z powodów logistycznych musi trwać maksymalnie jeden dzień. Nie chodzi tylko o samą możliwość stworzenia kadrów, ale o to, aby para młoda poczuła klimat miejsce i oderwała się od swoich codziennych trosk. Ślubna sesja plenerowa w Wenecji może być także przygodą i wspólnym czasem bez trosk.Zawsze w swojej pracy zwracam uwagę na to, że sesja plenerowa powinna odbywać się w odpowiedniej atmosferze. Dodatkowy dzień przed sesją, aby poczuć klimat Wenecji byłby niezwykle pomocny. Ale to podpowiedz dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić. Wbrew temu, co sądzi wielu z nas, w Wenecji nie ma aż tak dużej ilości par, którzy zdecydowali się na plener ślubny. Zdarzyło mi się wielokrotnie, że w ciągu dnia nie widziałem ani jednej pary, chodząc po uliczkach i poznając architekturę pięknej Wenecji. Pary, które są zainteresowane ślubną sesją plenerową w Wenecji i zaplanowaniem tego "romantycznego wydarzenia" zapraszam oczywiście do kontaktu.

Tak jak pisałem, nie chcę narzucać kadrów lecz traktuję dzisiejszy wpis jak zachętę i inspirację dla fotografów ślubnych oraz par, które rozważają opcję, aby zrealizować ślubną sesję plenerową w Wenecji, ale nie mogę się powstrzymać. Poniżej kilka kadrów z jednej z moich sesji, aby pokazać, jak w praktyce wygląda połączenie piękna pary młodej z czarem Wenecji. Moje inne zdjęcia ślubne można zobaczyć w moim portfolio tutaj: zdjęcia ślubne.

slubna sesja plenerowa w Wenecji

slubna sesja plenerowa Wenecja

ślubna sesja zdjęciowa plenerowa w Wenecji

Ślubna sesja zdjęciowa w Wenecji

plener ślubny Wenecja

Wenecja plener ślubnySesja plenerowa w Wenecji - inspiracje i podpowiedzi.


Architektura Wenecji

Wenecja architektura

Wenecja fotograf na plener

Miejsca na plener w Wenecji

Najlepsze miejsca na sesję zdjęciową w Wenecji

Miejsca na plener ślubny Wenecja

Miejsca na ślubną sesją zdjęciową w Wenecji

Miejsca na plener śluby Wenecja

Wenecja plener ślubny

Miejscówki na plener w Wenecji

Jestem przekonany, że sprawny fotograf ślubny, przy odrobinie szczęścia, może na jednej uliczce zrealizować cały plener ślubny, jeśli nie będzie innej opcji. Odradzam korzystania z wodnych taksówek, bowiem transport publiczny działa bez zarzutu. Po Wenecji oczywiście pływają taksówki i jest to "coś" innego dla nas - Polaków, którzy przyzwyczajeni jesteśmy to tradycyjnych autobusów. Planując plener ślubny w Wenecji warto sprawdzić rozkład wodnych taksówek. Nie martwcie się jednak, jeśli nie byliście wcześniej w tej części Włoch - w Wenecji jest tak pięknie, że na 100% znajdziecie romantyczny zakamarek podczas sesji fotograficznej. Poniżej kilka kadrów z wyspy Murano i samej Wenecji, żeby pokazać Wam klimat miejsca. Dla tych, którzy planują plener w Wenecji podpowiem, że sama podróż z Wenecji do wyspy Murano zajmuje 15 minut (2 przystanki). Jeśli czas na to pozwala, zawsze rekomenduję zrealizowanie sesji plenerowej w Wenecji, ale także na wyspie Murano. Jeśli planujecie swój budżet, bezpiecznie jest założyć na samo wyżywienie: 80-100 EUR na osobę na dobę, podczas pobytu w Wenecji i na wyspie Murano. Koszt całodobowego biletu na transport publiczny to 20 EUR na osobę.Jeśli para dba o budżet, warto zaopatrzyć się w butelkę wody mineralnej wcześniej. W sklepie zapłacimy za nią 1,30 EUR, a w restauracji przy popularnej atrakcji nawet 9 EUR!


Wenecja i Murano - idealne miejsce na plener ślubny

Większość par, które nigdy wcześniej nie były w tej części Włoch mogą mieć mylne wyobrażenie o Wenecji. To miasto to coś więcej, niż gondole i kanały. Przesadzone także jest stwierdzenie, że w Wenecji „pachnie kanałami”. Byłem w tym mieście fotograficznie nieraz i nie pamiętam, abym czuł jakikolwiek dyskomfort. Problematyczne raczej jest mocne słońce i wysokie temperatury. Zwłaszcza pan młody, który ma na sobie marynarkę może odczuwać dyskomfort. Warto więc pamiętać, że w ciągu dnia potrzebne będą liczne przerwy na odpoczynek w cieniu. Pani młoda koniecznie musi mieć ze sobą puder, bowiem słońce daje się we znaki. W Wenecji łatwo o cień, bowiem uliczki są często bardzo wąskie i budynki dają schronienie. Jednak nie jest to takie proste na wyspie Murano (oraz Burano). Wyspa ta ma niższą zabudowę, ale doznania się niecodzienne. Domki, które zbudowane są wzdłuż kanałów są niezwykle malownicze i niemal w każdym zakątku wyspy można stworzyć piękny kadr. Gdyby ktoś potrzebował przepłynąć z Murano na Burano wodną taksówką, łączny koszt dla 4-osobowej grupy w jedną stronę to 60-80EUR. Na wyspę moim zdaniem warto wybrać się popołudniu i wykorzystać przy okazji złotą godzinę na sesję plenerową. Na wyspie Murano życie jakby biegnie wolniej, niż w samej Wenecji i nie ma tutaj aż takich tłumów. Realizowałem już sesje plenerowe w Barcelonie, Pradze, Paryżu, Londynie, etc. i plener ślubny w Wenecji ma swój niewypowiedziany czar. Poniżej kilka ujęć z wyspy Murano, aby pokazać potencjał tej wyspy i spokój, jaki tam panuje.Miejsca na plener - Wenecja

Miejsca na plener w Wenecji

Plener ślubny w Wenecji

Ślubna sesja zdjęciowa w Wenecji

Sesja zdjęciowa w Wenecji

Wenecja

fotograf ślubny w Wenecji

fotograf w Wenecji - plener

Miejsca na plener ślubny w Wenecji

Wenecja plener ślubny

Wenecja ślubny plener

Wenecja zdjęcieMam nadzieję, że udało mi się zainspirować Was prostymi „niemal wakacyjnymi” kadrami i zobaczyliście potencjał w Wenecji. Starałem się tym razem nie kusić ujęciami z samej sesji plenerowej, ale tym, co daje Wenecja – potencjałem. Zainteresowane pary młode ślubną sesją plenerową zapraszam do kontaktu. Chętnie spędzę parę dni z zakochaną parą tworząc kadry, które opowiedzą historię pełną miłości i czułości.Mam świadomość, że ślubna sesja plenerowa w Wenecji nie jest dla każdego. Jednak Ci, którzy zdecydują się na plener w Wenecji mogą spędzić cudowny czas i stworzyć najpiękniejszą fotograficzną pamiątkę dla siebie i dla pokoleń. Pamiątkę, która pokaże miłość, przygodę i oddanie.