Blog

Najpiękniejsze miejsca w Warszawie, czyli udany reportaż i sesja ślubna

Kilka kolejnych przemyśleń i fotograficznych wskazówek dla fotografów oraz zakochanych par, które planują swój reportaż ślubny w Warszawie lub chodzi im po głowie fotograficzna ślubna sesja plenerowa w Warszawie. Czy Warszawa daje szansę, aby się na chwilę zatrzymać?

Dziś chciałem podzielić się z Wami kilkoma przemyśleniami związanymi z moją codzienną pracą w naszej stolicy. Czy czując pęd Warszawy istnieje szansa, że możemy zatrzymać się na chwilę i zorganizować sesję zdjęciową? Czy sesja zaręczynowa w Warszawie może być romantyczna? Czy plener ślubny i Warszawa to dobre połączenie? Czy reportaż ślubny w Warszawie da się zaplanować? Jak jest naprawdę? Na co zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek i przemyśleń, które mam nadzieję, wydadzą się Wam przydatne.

Fotograf ślubny i sesja zaręczynowa w Warszawie

Sesja zaręczynowa w centrum Warszawy zawsze wiąże się z tym, że wkoło zakochanej "kręcą się" inni ludzie, którzy często nie pasują stylistycznie do romantycznych ujęć z sesji zaręczynowej. Zatem dobrze, aby fotograf wcześniej przygotował sobie listę uliczek i miejsc, które chce odwiedzić z parą młodą. 
Większość Par, które na co dzień mieszkają poza Polską, marzą o sesji zaręczynowej z Pałacem Kultury i Nauki w tle. Zatem warto tak zaplanować czas pracy, aby sesja zaręczynowa w Warszawie odbywała się w okolicach złotej godziny, albo,, aby kończyła się późnym popołudniem. Wówczas istnieje duża szansa, że uda się utrwalić miłość i zakochaną parę z odpowiednią dla Warszawy architekturą w tle. Oczywiście istnieje wiele pięknych miejsc w stolicy, w których możne zrealizować sesję zaręczynową, ale należy pamiętać, aby ostatecznie czuć było zapach Warszawy i jej klimat. 
Fotografując wyłącznie w parku można wpaść w pułapkę, iż sesje nie będzie przesycona miejskim klimatem Warszawy. 
Poniżej kilka ujęć z sesji zaręczynowej w Warszawie i mapka, gdzie można pokusić się o ciekawe kadry. Warto pamiętać, iż w bezpośrednim niemal pobliżu Pałacu Kultury i Nauki ciekawy miejsca na romantyczna kadry daje: 
 • Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, 
 • skromny Park Świętokrzyski, 
 • popularny Ogród Saski, 
 • dach Biblioteki Uniwersyteckiej, 
 • a z ul. Złotej ładnie rysuje się perspektywa, którą można wykorzystać podczas fotografowania.
Na sesję zaręczynową warto przeznaczyć nieco więcej czasu - ten dzień to świetna okazja, aby para zakochanych poznała się bliżej z fotografem, co przyniesie korzyści w postaci większego komfortu pracy w dniu ślubu. Nie każda "stylizacja" pary będzie pasować do Warszawy, więc warto o tym pamiętać. Ubiór powinien pasować klimatem do rodzaju kadrów, które tworzy fotograf ślubny w Warszawie. Podczas sesji zaręczynowej warto mieć wodę mineralną oraz paczkę chusteczek higienicznych. Im mniej "dodatkowych" toreb, na które trzeba zwracać uwagę podczas fotografowania - tym lepiej!

sesja zaręczynowa w Warszawie

sesja zaręczynowa w Warszawie

sesja zdjęciowa przy Pałacu Kultury

Idealne miejsce na ślub - mapa Warszawy

Sesja zaręczynowa to najczęściej pierwszy krok współpracy pomiędzy parą, a fotografem. Potem już czas na fotograficzny reportaż ślubny w Warszawie i ewentualnie na sesję plenerową po ślubie.

Reportaż ślubny w Warszawie - czy to na pewno się uda?

Czy reportaże w innych miastach wyglądają tak samo? No właśnie. Jak odpowiedzieć szczerze na to pytanie. Czy reportaż ślubny w Warszawie lub w innych miastach, a nawet wsiach będzie się czymś różnić? Jak szczerze odpowiedzieć na tak postawione pytanie? Oczywiście najłatwiej, planując ślub w Warszawie, skontaktować się z odpowiednim konsultantem ślubnym. Spośród wielu firm, na terenie Warszawy warto polecić te najlepsze:


To zdecydowanie liderzy w planowaniu ślubów w stolicy i okolicach. Niestety, konsultanci ślubni nie są dla każdego i często brak konsultantów skutkuje tym, że w dniu ślubu pojawią się wpadki ;) Niektórzy podchodzą do tego z luzem, niektórzy jednak wolą tego stresu uniknąć. Oto przykład zdjęcia, które ciężko sobie wyobrazić na ul. Marszałkowskiej:

Miejsca na ślub w Warszawie

Zgodzicie się? No bo jak? Fakt! Wszytko jest możliwe, ale o wiele łatwiej o taki ślubny "szyld" poza dużymi miastami. Niemniej to nic straconego. Można nadrobić innymi gadżetami, bądź słodkimi niespodziankami. Oto przykład:Z mojej perspektywy i moich obserwacji wynika, iż o wiele częściej tego typu elementy, które podkreślają wagę tego dnia pojawiają się w dużych miastach i Warszawie, niż na wsiach. W gminach i na wsiach natomiast można sobie pozwolić na inną ślubną ekstrawagancję. Przykład kadru? Proszę bardzo!

Reportaż ślubny w Warszawie

Miłość pozostaje taka sama, ale sama lokalizacja wpływa na klimat i tego, jak przebiegnie reportaż ślubny w Warszawie. Pozostałe elementy tego dni pozostają raczej podobnie, przy czym w dużych miastach, a zwłaszcza Warszawie i okolicach, łatwiej o piękne lokalizacje lub wystawne hotele lud domy weselne. Oczywiście zawsze znajdzie się wyjątek, ale w przypadku stolicy (nie należy zapomnieć o Krakowie!) łatwiej o miłe dla oka lokalizacje. Oczywiście fotograf  podczas przygotowań pani młodej do ślubu będzie miał ten sam zakres pracy. Fotografowanie butów lub przygotowań pary wyglądają tak samo. Największa różnica jednak jest taka, że w Warszawie w centrum fotograf ślubny musi czasem zacząć szukać miejsca parkingowego 30 minut wcześniej, co nie zdarza się w mniejszych miejscowościach. Zawsze jadąc na pani młodej, która rozpoczyna swój makijaż, planuję swój przyjazd ok. 30 minut wcześniej. Niestety ostatnio nie jest lepiej w Krakowie, czy Wrocławiu. W Warszawie trudniej także o bramy, które nagminnie zdarzają się na wsiach i są nieodłączną częścią dnia ślubu i reportażu ślubnego.

Reportaż ślubny - zdjęcie butów

Reportaż ślubny

Reportaż ślubny Warszawa

Warszawa reportaż ślubny

Pan Młody w Warszawie

Panna Młoda w Warszawie

Reportaż ślubny w Warszawie

Suknia ślubna w Warszawie

Portret Pana Młodego

Reportaż ślubny i zakochane pary z różnych zakątków świata


Czy w Warszawie, czy w mniejszych miejscowościach, fotograf ślubny najczęściej rozpoczyna pracę od godz. 10:00. Pozostaje to oczywiście w indywidualnej gestii par, ale nieczęsto praca zaczyna się popołudniu. W stolicy z pewnością łatwiej zobaczyć na ulicy fotografa, który fotografuje zakochanego pana młodego, który nie pochodzi z Polski. W Warszawie łatwiej o ślub polsko-hinduski, polsko-amerykański, polsko-irlandzki, polsko-angielski, etc. Takie śluby wymagają od fotografa większego przygotowania się do pracy. Wielokulturowość i różne pochodzenie zakochanych może skutkować pojawieniem się mniej oczywistych momentów w dniu ślubu. Warto o to podpytać przed ślubem, żeby każdy ważny dla pary młodej moment został uwieczniony. 
Różnica kulturowa, nie tylko podczas reportażu w Warszawie oczywiście, wpływa także na przebieg tego dnia i na to, jak przebiega logistyka reportażu. W Polsce nie przeszkadza często to nikomu, jeśli pan młody zobaczy swoją przyszłą żonę jeszcze przed wejściem do kościoła. W przypadku innych narodowości pani młoda często przeznacza więcej czasu na ujęcia z druhnami, jedzie sama lub z ojcem do kościoła, aby jej przyszły mąż zobaczył ją po raz pierwszy dopiero, kiedy będzie kroczyć w stronę ołtarza. W mniejszych miastach ciężko o taką sytuację. Ponieważ ceremonia zaślubin odbywa się w dwóch językach, o wiele łatwiej o księdza, który udziela sakramentu ślubu, w większych miastach. Nie jest to reguła, ale wydaje się, że trudniej o taki "komfort" na wsiach. Pomimo, że uwielbiam romantyczne kapliczki i kościółki na polskich wsiach, to architekturę kościołów w Warszawie, jeśli długo fotografujesz, trudno pomylić z innym miastem.
Pary zainteresowane reportaże ślubnym, sesją zaręczynową lub plenerową w stolicy zapraszam do kontaktu.


Reportaż w Warszawie

Reportaż w Warszawie

Reportaż w Warszawie - ślub polsko-szkocki

Reportaż w Warszawie - kościół

Kościoły w Warszawie

Ale oczywiście nie wszystkie ceremonie zaślubin odbywają się w kościołach. Coraz częściej śluby odbywają się na wolnym powietrzu, w hotelach lub w domach weselnych. W przypadku ślubów poza Warszawą (dotyczy to także innych dużych miast) trudniej o tego typu lokalizacje - na polskiej wsi, raczej wszystko się dzieje zgodnie z tradycją, czyli w kościele lub USC. W Warszawie i okolicach nietrudno o takie klimaty i kadry:

Kościoły Warszawa

Mesza w Warszawie

Reportaż ślubny w Warszawie

Idealne miejsce na ślub Warszawa

Najlepsze miejsca na ślub w Warszawie

Miejsce na ślub w Warszawie

Polecane miejsca ślubu w WarszawieWesele w Warszawie
Reportaż w Warszawie

Ale oczywiście nie można założyć, że reportaż ślubny w Warszawie i przypadkowy fotograf jest gwarantem pięknych zdjęć. Nie! W każdym zakątku świata można znaleźć utalentowanego fotografa ślubnego. Są przecież kadry, które można stworzyć w oderwaniu od miasta, czy pięknej architektury. To portrety, zdjęcia detali ślubnych, emocjonalne zdjęcia z reportażu. Oto kilka przykładów kadrów ślubnych, które fotograf ślubny może stworzyć niemal w każdej lokalizacji:

Reportaż w Warszawie

Reportaż w Warszawie

Reportaż w Warszawie

Reportaż w Warszawie

Reportaż w Warszawie

Reportaż w Warszawie


Reportaż w WarszawieReportaż w Warszawie

Reportaż w Warszawie

Reportaż w WarszawieReportaż w Warszawie

Reportaż w Warszawie

Reportaż w Warszawie

Klimatyczna Warszawa w plenerze

Ślubna sesja plenerowa w Warszawie, czy to w dniu ślubu, czy po nim będzie tym łatwiejsza, im sprawniej fotograf ślubny będzie pracował z parą młodą. W dniu ślubu zwykle do dyspozycji jest od 20 minut do 20 godzin, ale trzeba pamiętać o czasie, który potrzebny jest na parkowanie lub na dojście do konkretnej lokalizacji. Na sesję w dniu ślubu biorę zwykle ze sobą wszystkie obiekty, które towarzyszą mi podczas całego reportażu ślubnego. Mój sprzęt można zobaczyć tutaj, odwiedzając oficjalną stronę Ambasadorów marki Nikon. 
Osobiście kocham miejski klimat Warszawy, ale potrafię się także fotograficznie zatracić wchodząc do pięknych parków stolicy. Jeśli nie znacie Warszawy warto skorzystać z bardzo popularnych i sprawdzonych lokalizacji, tak aby ślubna sesja plenerowa w Warszawie była udana, a Warszawa okazała się pomocna w budowaniu kadrów. W zależności od czasu i możliwości logistycznych, polecam m.in.
 • Pałac i park w Wilanowie
 • Stare Miasto
 • Okolice Centrum Nauki Kopernik i Park Odkrywców
 • Nadwiślańskie plaże
 • Biblioteka Uniwersytecka
 • Park Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego z charakterystycznymi schodami
 • Pałac Kultury i Nauki
 • Park w Arkadii i Nieborowie
 • Gmach Politechniki Warszawskiej
 • Łazienki Królewskie
 • Kampinoski Park Narodowy .


Reportaż w Warszawie

Reportaż w Warszawie

Reportaż w Warszawie

Plener ślubny w Warszawie

Reportaż w Warszawie

Plener ślubny w Warszawie

Reportaż w Warszawie

Plener w Warszawie

Powodzenia i zapraszam do obejrzenia mojej galerii zdjęć ślubnych, nie tylko oczywiście z Warszawy na: www.moment.com.pl/portfolio

Reportaż w Warszawie