Blog

Luksusowy ślub i styl glamour – na co fotograf powinien zwrócić uwagę fotografując luksusowy ślub w stylu glamour?

Nie pieniądze decydują o tym, jak bardzo udane będzie wesele i jak długo przetrwa miłość. Niemniej luksusowy ślub w stylu glamour wymaga od fotografa ślubnego czujności, aby zdjęcia ukazywały estetyczny przepych, luksus i piękno, czyli jednym słowem: styl glamour. Jak zdefiniować: luksusowy ślub i styl glamour? Jak taki ślub różni się od zwykłego ślubu? Oto kilka myśli i spostrzeżeń z mojej codzienności fotografa ślubnego... 

Luksusowy ślub glamour - co to tak naprawdę oznacza?


Każda para młoda marzy o najwspanialszym ślubie. Każda pani młoda ma swoje marzenia, ale niestety często marzenia zderzają się z rzeczywistością i możliwościami finansowymi pary młodej. Jako fotograf ślubny doskonale pamiętam, kiedy zaczynałem swoją przygodę od fotografowania ślubów w remizach strażackich marząc o wspaniałych zamkach, plenerach i pałacach. I nie chodziło mi o to, że nie czułem się szczęśliwym fotografem ślubnym, jednak wizualnie często czegoś mi brakowało. 

Oglądałem z zapartym tchem reportaże zagranicznych fotografów ślubnych. Były one pełne pięknych sal ślubnych, luksusowych i wystawnych sukien ślubnych i wspaniałych lokalizacji na ślub i wesele. Jest za pewno wiele definicji i każdy inaczej będzie rozumiał zwrot: luksusowy ślub w stylu glamour. Zacznijmy może od tego, co oznacza słowo: glamour. Angielskie słowo: glamour można przetłumaczyć jako: przepych, świetność, wspaniałość lub splendor. Pamiętajmy przy tym, że mówimy o ślubie w stylu glamour, czyli o wspaniałym ślubie zorganizowanych z przepychem i splendorem. 

O ślubie, który w swojej formie powinien pokazywać świetność i wspaniałość tego dnia. Czy to oznacza, że konieczne są także duże pieniądze? Wydaje się, że tak i nie ma od tego odwrotu. Jednak z mojego punktu widzenia nie za każdym razem za dużymi budżetami idzie w parze wyjątkowa zabawa. Opowiem Wam, czym jest dla mnie luksusowy ślub w stylu glamour na przykładzie cudownego ślubu w Austrii, który miałem przyjemność fotografować. Zanim jednak przyjrzymy się jak wygląda świat luksusowych ślubów - dodam, że dla mnie słowo "glamour" ściśle powiązane jest z pięknem. Zatem dla mnie styl glamour nie tylko oznacza luksusowy ślub, ale także ślub, gdzie fotograf ślubny powinien pokazać piękno. Tu w mojej ocenie trochę mniej miejsca na twardy reportaż - dzień ślubu powinien wymagać od fotografa ślubnego czujności i pokazania rzeczywistości nieco stonowanym stylem. Ponadczasowym i pięknym, pozbawionym niepotrzebnych zarysowań i kadrów. 

Dla mnie luksusowy ślub to wyzwanie dla fotografa ślubnego, który musi znaleźć w swoich zdjęciach balans pomiędzy przepychem, a miłością, pomiędzy luksusem, a więzami rodzinnymi. W całym splendorze nie może zabraknąć miejsca dla tego, co najważniejsze, czyli dla miłości, przyjaciół i rodziny. Emocje bowiem są takie same w przypadku luksusowych ślubów, jak w przypadku skromnych ślubów w górskiej kapliczce. Zwróćmy uwagę, że słowo: "luksus" pochodzi z łaciny i oznacza „nadmiar, przepych” i co ciekawe, początkowo ten termin odnosił się do zjawisk, które naruszały porządek i były odchyleniem od normy. 

Zatem czy to właśnie stąd pochodzi trudność, aby szukać w tym słowie jakichkolwiek konotacji pozytywnych? Czy może chodzi o zwykłą ludzką zazdrość? Rzeczom i ślubom luksusowym zaczęto nadawać znaczenie czegoś wartościowego, rzadkiego i drogiego. I tak pewnie jest. Słów: "luksusowy ślub w stylu glamour" używa się także w odniesieniu do stylu życia pary młodej, które odnoszą się do ich bogactwa, stylu życia oraz sile. Określenia te odnoszą się do wartości związanych z pozycją społeczną pary młodej i jej prestiżem. Fotograf ślubny musi pamiętać o tych kwestiach, fotografując.


Luksusowy ślub w stylu glamour - jak wygląda sala weselna?


Nie można przejść obojętnie wobec pięknych widoków prestiżowej lokalizacji na ślub w Austrii, ale mam świadomość jako fotograf ślubny, że na zachodzie i południu Europy możemy zobaczyć jeszcze piękniejsze widoki. W niektórych środowiskach i religiach wręcz tradycją bowiem jest nieoszczędzanie na własnym ślubie. Moje reportaże osadzone są najczęściej w europejskich realiach, które wciąż często odbiegają od realiów zachodnich. Na szczęście wszystko idzie do przodu i zdarzają się coraz wystawniejsze śluby. 

Sale weselne coraz częściej prezentują się wystawnie, a pary młode dbają o każdy detal. Coraz częściej pary prześcigają się w pomysłach na temat nazywania stołów gości weselnych, a na stołach pojawiają się coraz piękniejsze wiązanki ślubne. Często do tych pięknych wnętrz i stylizacji ślubnych nie pasują butelki pełne Coca-Coli czy Fanty i pary często decydują się na osobnych stolik dla napojów niealkoholowych. Coraz rzadziej spotyka się też przypadkowych DJ'ejów. Raczej na luksusowym ślubie spotkać można zespoły muzyczne z "górnej półki", które prezentują się także okazale na scenie. 

Zdarzało mi się oczywiście także fotografować luksusowy, kilkuosobowy (!) ślub, ale wówczas oprawa takiego ślubu glamour wygląda całkowicie często inaczej. Ci, którzy podróżują z pewnością rozumieją także delikatną różnicę pomiędzy słowem: "luksus" w Polsce, a na Mozambiku, gdzie także fotografowałem kiedyś przecudowny ślub. Nie ukrywam, że mam nieodparte wrażenie, że każdy fotograf ślubny chciałby mieć na swoim koncie kilka luksusowych ślubów w stylu glamour, chociaż nie zawsze w parze z bogactwem idzie miłość. Na szczęście w Austrii było zupełnie inaczej. To była cudowna para. Poniżej kilka ze zdjęć gdzie zakochana para młoda, o której mowa, zadbała o piękny wystrój, który już na początku dawał wspaniały klimat i sugerował, że każdy detal jest dla zakochanych ważny. Fotograf ślubny musi pamiętać, aby niczego nie pominąć! Jeśli fotograf ślubny ma szczęście i nieco czasu w dniu ślubu, można wykorzystać (tak, jak zrobiłem to w przypadku luksusowego ślubu w Austrii) wnętrza na krótką sesję i wykonanie kilku portretów ślubnych. Staram się być zawsze przygotowany do różnych warunków oświetleniowych - czasem zdarzają się zwyczajnie ciemne pomieszczenia i mając parę minut nie chcę być niczym zaskoczony. Staram się przecież stworzyć najpiękniejsze portrety i zdjęcia ślubne w danym miejscu i przy panujących warunkach oświetleniowych. Jeśli druhny pani młodej są ubrane w podobnym stylu, a na weselach w stylu glamour zdarza się tak najczęściej, fotograf ślubny może pokusić się o pogodne zdjęcie panny młodej z druhnami. To wspaniała pamiątka na całe życie.
Odpowiednio przygotowana sala weselna najczęściej będzie ozdobiona świecami, które pięknie współgrają z klimatem tego dnia. Świece zawsze dodają nieco tajemniczości i niemal zawsze są mile widziane. O wiele częściej podczas luksusowego ślubu w stylu glamour zobaczymy na sali weselnej świece i kwiaty, niż kolorowe balony. Oczywiście wygląd personelu obsługującego gości weselnych nie jest przypadkowy. I tak jak w przypadku "mojego" ślubu, wszystko było dopięte na ostatni guzik. Po poczęstunku weselnym, dosyć często pary młode przygotowują różne atrakcje, które mają umilić czas gościom weselnym. Oczywiście, jak  się domyślacie, pary nie szczędzą na pokazach i często pokaz przeplata się z pięknym pokazem laserów. Sam nie wiem, czy wielkim uproszczeniem byłoby twierdzić, iż im większy budżet, tym dłuższy i robiący większe wrażenie pokaz laserów i sztucznych ogni. To nie moja branża, ale jako fotograf ślubny mogę stwierdzić, że zdarzają się zarówno zbyt krótkie, jak i absolutnie cudowne i fantastyczne pokazy sztucznych ogni i laserów w dniu ślubu. Od strony fotograficznej dodam, że nie są one za każdym razem łatwe do sfotografowania, ale jeśli się odpowiednio przygotować - wszystko zostaje pod kontrolą na szczęście. 

Luksusowy ślub w stylu glamour to oczywiście także zabawa. Często przy najlepszej muzyce i oprawie kolorystycznej. Często także spotkać można bar, do którego goście mogą podchodzić niemal całe wesele i zamówić się drinka na życzenie. Indywidualnie komponowanego pod gust i smak gościa. Fotograf ślubny musi oczywiście panować nad aspektami technicznymi i odpowiednio pracować, aby oddać klimat i kolory, które pojawiają się podczas zabawy weselnej. W przypadku fantastycznego ślubu, który fotografowałem, kolory zmieniały się dynamicznie. Zakochane pary często sięgają, przygotowując swój luksusowy ślub, po efekty wizualne, które mają jeszcze bardziej uatrakcyjnić wygląd sali ślubnej. Para młoda często w dniu ślubu planuje różne atrakcje. Fotograf ślubny zwykle wie o nich przed ślubem, kiedy przygotowuje się do reportażu ślubnego.

Najpopularniejsze atrakcje weselne:


Z moich obserwacji wynika, iż najczęściej zakochani sięgają po następujące atrakcje weselne:

 • Lampiony szczęścia.
 • Wypuszczanie gołębi przez Parę Młodą.
 • Wypuszczenie motyli.
 • Pokaz tańca.
 • Bańki mydlane puszczane z agregatu.
 • Oryginalny pierwszy taniec.
 • Fontanna czekoladowa.
 • Karaoke.
 • Księga gości.
 • Strzelanie konfetti.
 • Pokaz sztuki barmańskiej.
 • Iluzjonista lub komik.
 • Fajerwerki.
 • Teatr ognia – „fireshow”.
 • Prezentacje multimedialna państwa młodych.
Oczywiście, jak łatwo się domyśleć, to często budżet decyduje o tym, z jakim rozmachem pary młode sięgają po najpopularniejsze atrakcje weselne i na jakiego fotografa ślubnego mogą sobie pozwolić. Nie jest to jedyny punkt odniesienia, ale...


Oczywiście zapraszam do obejrzenia mojej całej galerii zdjęć ślubnych oraz (jeśli planujecie swój ślub) do kontaktu: fotograf ślubny - kontakt.