Blog

Cena za zdjęcia ślubne i fotografa ślubnego - ile powinna wynosić? Jak powinien wyglądać cennik za zdjęcia ślubne?

Ile powinna wynosić cena za zdjęcia ślubne i fotografa ślubnego? Czy cennik za zdjęcia ślubne powinien zakładać realne koszty, które ponosi fotograf ślubny? Czy w Polsce cena za reportaż ślubny jest odpowiednio skalkulowana i czy cena za fotografa ślubnego jest dopasowana do realiów dnia codziennego?

Cena za reportaż ślubny, czyli jak skalkulowany jest cennik fotografa ślubnego i ile zarabia fotograf ślubny w Polsce?!

SPRAWDŹ ILE ŚREDNIO ZARABIA FOTOGRAF ŚLUBNY W POLSCE!

Ostatnio spytałem na moim Fanpage: @Greg.Moment.Photography o to, „ile powinien kosztować rzetelny, uczciwy i trzymający poziom 12-godzinny reportaż ślubny”? Pytanie nie dotyczy kwestii, „co oznacza rzetelny, czy trzymający poziom reportaż”, lecz jak cena za reportaż ślubny powinna być skalkulowana na polskim rynku. Załóżmy, że nie będziemy dziś rozkładać na czynniki pierwsze tego, czym jest rzetelny reportaż ślubny, lecz skupimy się na strefie finansów. Chodzi o ustalenie, gdzie jest poziom opłacalności legalnego wykonywania zawodu fotograf ślubnego? Nie ma znaczenia dla dzisiejszej dyskusji, czy pani młoda wpisuje w Google: „cennik fotograf ślubny”, szukając fotografa ślubnego. Nie pytam, kto jaką kwotę jest chętny zapłacić za usługę fotografa ślubnego? Na Fanpage spytałem o poziom cenowy reportażu ślubnego, który powinien funkcjonować na polskim rynku, aby przychód przynajmniej pokrywał koszty w perspektywie 10 lat. I… rozgorzała żywiołowa dyskusja. Wypowiadały się panny młode, jak i fotografowie. Jedni twierdzili, że ceny są zawyżone, inni z kolei, że cena za fotografa ślubnego powinna wynieść minimum 6.000 PLN. Po przeczytaniu setek komentarzy pochylę się dziś nad tematem i spróbuję zgłębić zagadnienie. Dodam, iż mój artykuł jest inspirowany wyłącznie moim doświadczeniem i nie czytałem innych opracowań dotyczących kosztów, cen, etc. Zakładam także, że nie jest ważne dla przeprowadzenia analizy tego, jak kształtują się obecnie rynkowe ceny za usługę fotografa ślubnego.

Moje intencje, zaczynając naszą dyskusję na Facebook, były inne i chciałbym dla naszego wspólnego dobra, ciekaw Waszych dalszych opinii, podzielić się z Wami pewnymi przemyśleniami. Podkreślę raz jeszcze, że w dyskusji nie jest ważne, kto jaką kwotę chce (lub może) przeznaczyć na fotografa ślubnego oraz jakie stawki obowiązują w regionach i województwach, w których działamy. To dyskusja na temat opłacalności naszego zawodu w Polsce. Oto moje założenia, bez których rozważania nie są możliwe:

 • fotograf ślubny pracuje 3 soboty w miesiącu (w tygodniu prowadząc firmę i edytując zdjęcia),
 • sezon ślubny trwa od kwietnia do połowy listopada (28 sobót),
 • fotograf prowadzi legalną firmę,
 • fotograf wystawia faktury VAT 23% za każde zlecenie,
 • fotograf ślubny rozwija się i szkoli, • fotograf pracuje na legalnym oprogramowaniu,
 • fotograf okresowo wymienia lub unowocześnia sprzęt,
 • fotograf ślubny robi różne przeglądy oraz naprawy i zleca czyszczenie swojego sprzętu,
 • fotograf nie podejmuje innych zleceń lub dodatkowej pracy, aby "dorobić",
 • fotograf pracuje na monitorze graficznym i tablecie. 

Nie chciałbym wchodzić w podatkowe kwestie amortyzacji sprzętu, czy zagadnienia podatkowe. To ważne założenie, bowiem końcowe dywagacje mogą lekko odbiegać od wyliczeń. Niemniej kierunek będzie, mam nadzieję, słuszny i niewiele to zmieni. Nawet, jeśli założymy błąd na poziomie kilkunastu procent - liczby powiedzą same za siebie. Nie uwzględniam także kwestii związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. telefon, koszty związane z obsługą każdej Pary, firma podatkowa, etc.) i miejmy także te kwestie na uwadze. Dla równowagi nie uwzględniam także dodatkowych zleceń, które mogą pojawić się w ciągu 10 lat.

Na początek przyjmijmy, że każdy z nas ma inne oczekiwania od życia i każdy żyje i zmaga się z innymi wydatkami co miesiąc. Niektórzy z nas mają dzieci, niektórzy mieszkają w domach, inni natomiast mają kredyt na głowie. Stąd trudno założyć, ile każdy z nas chciałby zarabiać co miesiąc. Zatem przyjrzyjmy się kwestii ceny za reportaż ślubny i spróbujmy oszacować, ile powinien kosztować reportaż ślubny w Polsce, mając na uwadze pewne założenia i szacunki.

Zacznijmy od ambitnej, zwłaszcza dla polskiego fotografa ślubnego, ceny za reportaż ślubny: 5.000 PLN (brutto). Trudno tutaj przyjąć, czy należy dyskusję prowadzić patrząc się na wartości netto, czy brutto. Zostańmy przy brutto, aby nie pojawiały się głosy, że VAT można odliczać, sprzęt amortyzować, etc. Jak zobaczycie na koniec niewiele to zmienia. Mówię o prostszym rozwiązaniu i takiej kalkulacji, aby mniej więcej zarysować temat przez niektórych podnoszonych „wysokich cen” fotografów ślubnych. Zatem przystąpmy do kalkulacji… 28 sobót roboczych rocznie pomnóżmy razy 5.000 pln brutto, co daje nam rocznie przychód w wysokości: 140.000 PLN brutto, czyli miesięcznie około: 11.700 PLN brutto, a w skali 5 lat to kwota: 700.000 PLN brutto . Brzmi jak na razie nieźle! Oczywiście przy założeniu, że trzy na cztery soboty w miesiącu w sezonie ślubnym są sprzedane, co nie jest łatwym zadaniem dla początkującego fotografa! Postawię nawet tezę, że jest to niemal niewykonalne, ale... Przyjrzyjmy się teraz kosztom, które fotograf musi ponieść podczas prowadzenia działalności fotograficznej. Oto założenia (w wielkim uproszczeniu i oczywiście obarczone błędem statystycznym) dotyczące pierwszych 5 lat działalności. Mam jednak nieodparte wrażenie, że dla rzetelności dyskusji kwestie przychodów i kosztów należy rozpatrywać długofalowo.


Oto podstawowe inwestycje i koszty fotografa ślubnego, aby móc rozpocząć rzetelnie prowadzić swój biznes:

 • Dwa aparaty fotograficzne: 30.000 PLN. Przyjmijmy, że za 5 lat fotograf musiałby wymienić 2 aparaty na nowe, co zostanie wymuszone przez technologię oraz zużycie sprzętu. Można tutaj założyć, że aparaty będą warte 15.000 PLN, więc konieczne będzie dołożenie kolejnych 15.000 PLN do nowych aparatów.
 • Cztery obiektywy (różne ogniskowe, różna półka cenowa): 18.000 PLN. Po 5 latach wartość: 8.000 PLN.
 • Monitor graficzny: 3.500 PLN. Załóżmy, że monitor graficzny nie będzie wymagał wymiany. Po 5 latach wartość: 1000 PLN.
 • Dwie lampy błyskowe: 3.000 PLN. Załóżmy, że lampy nie będą wymagały wymiany na nowe. Po 5 latach wartość: 1000 PLN.
 • Licencja Photoshop: 50 PLN co miesiąc przez okres 5 lat, czyli 3.000 PLN.


 • Tablet graficzny: 1.500 PLN. Po 5 latach wartość: 300 PLN.
 • Plecak i akcesoria fotograficzne (szybkie 4 karty 64Gb, czytnik, etc.): 3.500 PLN. Po 5 latach wartość: 500 PLN.
 • Szkolenie 2 razy w ciągu 5 lat: 3.000 PLN.
 • ZUS: 1500 PLN miesięcznie przez okres 5 lat: 90.000 PLN (tu nie można niczego założyć niestety).
 • Plecak fotograficzny: 800 PLN. Po 5 latach wartość: 100 PLN.
 • Stworzenie strony www: 2.000 PLN.


 • Koszty utrzymania serwera i domeny w ciągu 5 lat: 1.000 PLN.
 • Działania marketingowe (Social Media, pozycjonowanie www, inne formy promocji, etc.): 1000 PLN miesięcznie, co przez 5 lat daje wydatek: 60.000 PLN.
 • Komputer z zewnętrznymi dyskami twardymi: 6.000 PLN. Przyjmijmy, że za 5 lat fotograf musiałby wymienić komputer na nowy. Można tutaj założyć, że komputer będzie wart 1.500 PLN, więc konieczne będzie dołożenie kolejnych 4.000 PLN do nowego zestawu. Po 5 latach wartość wyniesie: 1.000 PLN.

Nie będę oczywiście dodawał tutaj samochodu, ubrania czy obuwia fotografa ślubnego, chociaż nie ukrywam, że to są istotne pozycje w życiu fotografa ślubnego. Zdaję sobie sprawę, że przy tego typu rozważaniach znajdą się tacy, który zakwestionują potrzebę zakupu lamp, podczas gdy inni spytają, dlaczego tylko przeznaczyłem na ten cel: 3.000 PLN. Ale dla naszych potrzeb musimy przyjąć jakieś dane. Można zawsze coś dorzucić, ale powiedzmy, że podchodzimy do tematu z jak najmniejszymi, niemal podstawowymi oczekiwaniami. Nie zakładam dodatkowych inwestycji, które z pewnością każdy z nas ponosi przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Pierwsze 5 lat fotografa ślubnego – koszty i cena za reportaż ślubny

Zliczmy zatem wszystkie wydatki, które fotograf musi ponieść przez 5 lat, aby móc dalej rozwijać swój biznes. Przy czym załóżmy, że fotograf po pierwszych 5 latach działalności sprzedaje wszystko co ma i interesuje nas jedynie stan zawartości jego portfela:

PRZYCHÓD: 700.000 PLN.

WYDATKI 222.300 PLN, z czego wydatek bezzwrotny za pierwsze 5 lat to: 150.000 PLN.

Kwota otrzymana z wyprzedania całkowicie zbywalnego sprzętu, który był eksploatowany w ciągu pierwszych 5 lat: 26.900 PLN.

Uwzględniając kwotę otrzymaną z wyprzedania zbywalnego sprzętu, po pierwszych 5 latach działalności w kieszeni fotografa pozostaje kwota: 504.600 PLN brutto, co daje miesięcznie kwotę około 8.410 PLN brutto. Hmm…. Bardzo zachęcająco... Zwłaszcza, gdy mam na względzie średni zarobek w naszym kraju. Kusi?

No dobrze – to sprawdźmy, jak wyglądałyby cyfry, gdyby fotograf postanowił kontynuować swoją działalność przez kolejne 5 lat i na koniec (czyli łącznie po 10 latach) sprzedał wszystko, co ma, chcąc zabezpieczyć swoją przyszłość i emeryturę (o której ostatnio głośno)... 

Kolejne 5 lat fotografa ślubnego – koszty i cena za reportaż ślubny

Oto wstępne założenia:

 • Dwa aparaty fotograficzne: konieczna jest inwestycja po sprzedaży starych aparatów: 15.000 PLN (w nowe aparaty). Po kolejnych 5 latach ich wartość niech wyniesie: 5.000 PLN.
 • Cztery obiektywy (różne ogniskowe, różna półka cenowa): po kolejnych 5 latach wartość wynosi: 1.000 PLN.
 • Monitor graficzny: po kolejnych 5 latach wartość: 100 PLN.
 • Dwie lampy błyskowe: po kolejnych 5 latach wartość: 200 PLN.
 • Licencja Photoshop: 50 PLN co miesiąc przez okres 5 lat, czyli 3.000 PLN (przy założeniu, że cena nie wzrośnie).
 • Tablet graficzny: po kolejnych 5 latach wartość: 50 PLN.
 • Plecak i akcesoria fotograficzne (szybkie 4 karty 64Gb, czytnik, etc.): po kolejnych 5 latach wartość: 100 PLN.
 • Szkolenie 2 razy w ciągu 5 lat: 3.000 PLN.
 • ZUS: 1800 PLN miesięcznie przez okres 5 lat: 108.000 PLN (tu nie można niczego założyć niestety, a jeśli nawet to raczej ta pozycja pozostaje niedoszacowana).
 • Plecak fotograficzny: po kolejnych 5 latach wartość: 50 PLN.
 • Strona stworzenia strony www: 2.000 PLN.
 • Koszty utrzymania serwera i domeny w ciągu 5 lat: 1.200 PLN.
 • Działania marketingowe (Social Media, pozycjonowanie www, inne formy promocji, etc.): 1200 PLN miesięcznie, co przez 5 lat daje wydatek: 72.000 PLN. • Komputer z zewnętrznymi dyskami twardymi: dofinansowanie 5.000 PLN do zestawu wartego 1.000 PLN. Przyjmijmy, że za kolejne 5 lat komputer będzie wart ponownie około 1.500 PLN.

Przyjrzyjmy się zatem liczbom po 10 latach pracy fotograf ślubnego i przy założeniu, że cennik za fotografa ślubnego w międzyczasie niewiele wzrósł:

Zaczynamy od przychodu po kolejnych 5 latach działalności: 28 sobót i sprzedany każdy reportaż ślubny w cenie 6.000 PLN brutto (załóżmy wzrost ceny za ofertę o 1.000 PLN po pierwszych 5 latach) daje nam: 168.000 PLN przychodu rocznie. Czyli za lata 6-10 zarobiona kwota wyniesie: 840.000 PLN.

Jakiej potrzebujemy dalszej inwestycji po pierwszych 5 latach, aby móc myślę o kolejnych latach..? 207.200 PLN to kwota, którą musimy przeznaczyć na uaktualnienie sprzętu i koszty stałe, które musimy ponieść na biznes fotografa ślubnego (okres pomiędzy szóstym, a dziesiątym rokiem). No dobrze – ile zatem możemy otrzymać ze sprzedaży całego sprzętu po 10 latach? Oto liczba: 8.000 PLN. Hmmm…. Zatem wychodzi, iż fotograf ślubny od szóstego do dziesiątego roku swojej działalności miesięcznie powinien zarobić: 10.680 PLN brutto. Patrząc się natomiast na cały okres 10 lat - wyliczenia dają średnią miesięczną kwotę w wysokości: 9.545 PLN brutto.

 

FAKT:

Miesięczny zarobek fotografa ślubnego może wynieść ok. 9.500 PLN brutto, zakładając:
- zajętość wszystkich sobót w sezonie ślubnym wynosi 75%,
- cena za każdy reportaż ślubny średnio wynosi 5.500 PLN,
- nie pojawiają się inne niespodzianki i wydatki,
- nie uwzględniamy kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. telefon, obsługa każdej Pary, firma podatkowa, etc.),
- nie zakładamy przychodów z dodatkowych zleceń, które mogą pojawić się w ciągu 10 lat,

- fotograf ślubny pracuje minimum 10 lat!

 

Cennik fotografa ślubnego, czyli ile kosztuje fotograf ślubny?

Tak więc mamy cyfry i... co teraz? Jakie zatem płyną z tego wnioski? Fotograf ślubny, który prowadzi legalną działalność gospodarczą i w sezonie ślubnym może pochwalić się „sprzedażą na poziomie 75%” (co nie jest łatwym zadaniem!) po 10 latach średnio zarobił miesięcznie ok. 10.000 PLN miesięcznie. To z pewnością wartość, która skusi niejedną osobę, aby przyjrzeć się bliżej rynkowi fotografii ślubnej w Polsce.

Wiem, że wielu z fotografów ślubnych przeciera oczy ze zdziwienia. Można dywagować, czy założenia są poprawne i że można przecież odliczać VAT, etc., ale jak dla mnie… nie zmienia to aż tak wiele. Zatem nie bójmy się, gdy para młoda w wyszukiwarkę Google wpisuje: „cennik fotograf ślubny” poszukując "taniego" fotografa ślubnego, zamiast wpisywać w wyszukiwarkę: „najlepszy fotograf ślubny” lub ”najpiękniejsze zdjęcia ślubne”. Są też Pary, które decydują się przeznaczyć większą kwotę na swojego fotografa ślubnego. kiedy czują, że warto.

Fotografowie ślubni mogą oczywiście poszukać dodatkowych rozwiązań, aby zwiększyć swój przychód, np.

 • podniesienie cen za reportaż ślubny do 7.000 - 12.000 PLN (aby zrównać się ze stawkami naszych zachodnich sąsiadów),
 • znalezienie dodatkowej pracy i dodatkowego przychodu w okresie zimowym i wiosennym,
 • podjęcie pracy na etacie od poniedziałku do piątku i traktowanie fotografii ślubnej jako dodatku (jak czyni wielu fotografów), przy czym w tym przypadku doskwierać będzie brak czasu na efektywny marketing. Wydatki na ZUS odgrywają kluczową rolę w kalkulacji.

Dziś przeczytałem ciekawy komentarz na moim Fanpage: @Greg.Moment.Photography podnoszący, iż… cała branża powinna podnieść ceny. Niektórzy z komentujących użyli nawet zwrotu „zmowy cenowej”. Mam do tego duży dystans. Myślę, że należy świadomie i z ostrożnością planować swój biznes, jednak mając z tyłu głowy koszty. Pamiętajcie - w kalkulacji nie uwzględniłem kosztów z leasingiem, czy utrzymaniem samochodu, który jest niezbędny w pracy fotograf ślubnego.

Na co dzień stąpam twardo po ziemi i staram się realnie patrzeć na rynek. Zachęcam Was - wszystkich fotografów ślubnych - do rozwoju i do urealnienia cen Waszych pakietów. Mam to szczęście jako Ambasador marki Nikon, że w Polsce prowadzę niezliczoną ilość warsztatów ślubnych z www.AkademiaNikona.pl oraz www.SzkolaObrazu.pl i regularnie z moimi warsztatami odwiedzam inne kraje (właśnie wróciłem z USA i już za 3 tygodnie lecę do Brazylii), co pozwala mi na dodatkowy przychód w „nieślubnych” miesiącach. Piszę e-booki, wydaję książki. Odnalazłem się w swojej codzienności.


A co jeśli reportaż ślubny kosztowałby 2.500 PLN? Czy taka cena za zdjęcia ślubne jest realna?

Mam świadomość, że wielu świetnych fotografów ślubnych próbuje rozwinąć skrzydła i zwyczajnie ma... związane ręce. Bowiem startując od niższych stawek, przychód po 10 latach wygląda już o wiele mniej kolorowo, a ceny sprzętu pozostają takie same dla wszystkich. Przy założeniach, że początkujący fotograf zaczyna od niższych stawek, historia wygląda zgoła inaczej. Zresztą sami zobaczcie. Jak wygląda los i przychody fotografa, gdy np. cena za reportaż ślubny w Warszawie w pierwszych 5 latach wynosi 2.500 PLN brutto, a w kolejnych pięciu: 5000 PLN brutto. Zmieńmy także założenia, co do ilości zleceń. Załóżmy, iż w pierwszych pięciu latach rocznie fotograf ślubny fotografuje 15 ślubów (w cenie 2.500 PLN każdy), a w kolejnych już 28 (po 5.000 PLN każdy). Oto liczby w perspektywie 10 lat:

Przychody: 187.500 PLN.

WYDATKI 222.300 PLN, z czego wydatek bezzwrotny za pierwsze 5 lat to: 150.000 PLN.

Zatem po pierwszych 5 latach działalności miesięcznie w tym okresie w kieszeni fotografa ląduje: 3.125 PLN brutto! Po kolejnych 5 latach działalności (zakładam 28 sobót i sprzedany każdy reportaż ślubny w cenie 5.000 PLN brutto) do kieszeni trafia kwota: 140.000 PLN rocznie. Czyli za lata 6-10 zarobiona kwota wyniesie: 700.000 PLN.

Nadal potrzebujemy dalszej inwestycji po pierwszych 5 latach, aby móc myślę o kolejnych latach. 207.200 PLN to kwota, którą musimy przeznaczyć na uaktualnienie sprzętu i koszty stałe, które musimy ponieść na biznes fotografa ślubnego (okres pomiędzy szóstym, a dziesiątym rokiem). No dobrze – ile zatem możemy otrzymać ze sprzedaży całego sprzętu po 10 latach? Oto liczba: 8.000 PLN. Zatem wychodzi, iż fotograf ślubny od szóstego do dziesiątego roku swojej działalności miesięcznie powinien zarobić ok. 8.350 PLN brutto. Patrząc się natomiast na cały okres 10 lat - wyliczenia dają średnią miesięczną kwotę w wysokości około 5.700 PLN brutto. Czy to wiele patrząc na 10 lat ciężkiej pracy i na 120 miesięcy prowadzenia własnej działalności gospodarczej? Pozostawiam Was z tą liczbą...

FAKT:

Miesięczny zarobek fotografa ślubnego może wynieść ok. 5.700 PLN brutto, zakładając:
- zajętość wszystkich sobót w sezonie ślubnym wynosi ok. 50%,
- cena za każdy reportaż ślubny w pierwszych 5 latach wynosi 2.500 PLN brutto,
- cena za każdy reportaż ślubny w kolejnych 5 latach wynosi 5.000 PLN brutto,
- nie uwzględniamy kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. telefon, obsługa każdej Pary, firma podatkowa, etc.),
- nie zakładamy przychodów z dodatkowych zleceń, które mogą pojawić się w ciągu 10 lat,
- nie pojawiają się inne niespodzianki i wydatki,
- fotograf ślubny pracuje minimum 10 lat!

Wierzę, iż tylko świadomy rozwój może pomóc w rozwoju fotografa ślubnego, a urealnienie stawek jest konieczne dla nas wszystkich. Jestem ciekaw Waszych opinii i komentarzy. Jestem otwarty na wszelkie sugestie dotyczące kosztów, których nie uwzględniłem w moich rozważaniach o przyszłości i tym, jak powinna być skalkulowana cena za fotografa ślubnego w Polsce. A wszystkie pary ślubne, które planują swój ślub i szukają fotografa, który zrealizuje reportaż ślubny oczywiście zapraszam do kontaktu.